تبلیغات
وبلاگی(سایتی) پر از مطالب

وبلاگی(سایتی) پر از مطالب
بزرگترین وبلاگ تفریحی و سرگرمی ایران و جهان 
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره ی این وبلاگ چیه؟؟؟؟
 

·       دشت‌ساردوئیه:‌بلندترین‌دشت‌ایران
در حرکت به سمت جنوب استان و پس از گذر از قله بلند هزار به دشت مرتفع ساردوئیه که بخش شمالی شهرستان جیرفت محسوب می گردد برخورد می کنیم.دشتی که با 2700 متر ارتفاع از سطح دریا بلندترین دشت ایران محسوب می گردد. که در پایین دست آن دره زیبا و خارق العاده دلفارد قرار گرفته است و یکی از زیباترین مسیرهای گردشگری جنوب کشور است.

 

 

·       كوه های خاوری (شرقی) ایران، رشته كوه های ناپیوسته ای هستند كه از شمال خراسان آغاز می شوند و رو به جنوب تا استان سیستان و بلوچستان یا كوه های مكران ادامه می یابند. كوه تفتان با ارتفاع 3941 متر بلندترین كوه این رشته محسوب می شود و كوه های بزمان (3503 متر)، باقران (2595 متر)، آهنگران (2831 متر)، چهل تن (3013 متر)، بینالود (3211 متر) و هزار مسجد (3040 متر) از دیگر كوه های مهم آن به شمار می روند. علاوه بر رشته كوه های چهارگانه بالا، كوه های دیگری به طور پراكنده در گوشه و كنار كشور وجود دارد كه عمده ترین آنها رشته كوه های نسبتاً مرتفعی هستند كه دشت كویر را از كویر لوت جدا می کنند. كوه نای بند با ارتفاع 3009 متر بلندترین قله این گروه به حساب می آید. حدفاصل میان رشته كوه های شمالی یا البرز و رشته مركزی و كوه های خاوری را بیابان های پهناوری به نام دشت كویر و كویر لوت فراگرفته و بیابان های دیگری چون چون هامون جزموریان و كویر ابركوه و غیره در حدفاصل میان رشته های دیگر جای گرفته اند. علاوه بر دشت ها و بیابان های مزبور، جلگه های دیگری مانند دشت ساحلی استان بوشهر، دشت خوزستان، دشت ساحلی دریای خزر و دشت مغان نیز وجود دارند كه شباهتی با دشت ها و نمكزارهای درونبومی ایران ندارند و از آبرفت رودخانه های متعددی كه در آن نواحی جریان دارند به وجود آمده اند.

    بقیش تو ادامه مطلب

1-     كوههای سیستان :

این كوهها با جهت شمالی جنوبی شامل چین خوردگیهای فشرده ای هستند كه از غرب به بیابان لوت و از شرق به دشت سیستان منتهی می گردد 0

و عبارتند از : كوه خواجه واقع در حاشیه دریاچه هامون حدود 900 متر ارتفاع از سطح دریا

 

2-     كوههای بلوچستان :

   در جنوب كوههای سیستان بین چاله لوت و جازموریان بیابان ما شكل ( ما شكید ) و سواحل دریای عمان گسترده شده است .عبارتند از :

كوه تفتان : (چهل تن) ، این كوه در جنوب شرق ایران در 50 كیلومتری شمال شرقی شهر خاش واقع شده است كوه تفتان با ارتفاع 4042 متر از سطح دریا یكی از آتشفشانهای نیمه فعال ایران است كه از دهانه آن دائما ً بخار گوگرد خارج می شود .

خروج گاز گوگرد و بخار آب از دهانه تفتان و همچنین وجوه چشمه های آب گرم در اطراف آن نشانگر فعالیت آتشفشانی آن در گذشته بوده است .

-          كوه ببرك نزدیكی سراوان

-     كوه ملك سیاه كوه : ملك سیاه كوه آتشفتشان خاموش است با ارتفاع 1642 متر از سطح دریا و شمال شهر زاهدان ، واقع شده است و نقطه مرز مشترك بین ایران و پاكستان و افغانستان را شكل داده است .

-           كوههای بم پشت واقع در حد فاصل شهرستان سراوان و شهرستان چابهار .                          سلسه جبال پیرشوران : واقع در مغرب استان كه كویر لوت را از بلوچستان جدا می سازد .

   نظر یادتون نره


[ دوشنبه 17 مرداد 1390 ] [ 03:51 ب.ظ ] [ سینا حیدری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بزرگترین وبلاگ(سایت)تفریحی و سرگرمی ایران و جهان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز وبلاگ : نفر
كل بازدیدهای این وبلاگ بزرگ : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان محترم : عدد
كل مطالب وبلاگ : عدد
آخرین بروز رسانی :